European Centre for Zoroastrian Studies

  • Plein écran
  • Ecran large
  • Ecran étroit
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print

پاسخ به نامه‌ها -۹

همانگونه که در شماره های پیشین یادآوری کردیم بیش از 500 نامه در ماه که هر روز زیاد تر می شوند به وسیله ایمیل یا نامه به دفتر کانون می رسد . از این نامه ها نزدیک به0 6 تا 70 درسد از ایران دریافت میشوند و با شگفتی بیشتر آنها همراه با نام و نشانی و شماره تلفن می باشد .
همگی پر از شور و شوق برای پیوستن به آئین زرتشت هستند. ولی ما نمیدانیم چگونه پاسخ این همه شیفتگی را بدهیم . برای نمونه نمیدانیم چگونه پاسخ به آن فرزانه ارجمند از شیراز که 72 پرسش در 3 رویه درباره آئین زرتشت برای ما فرستاده بدهیم . همانگونه که نمی دانیم چگونه پاسخ نامه هایی که پر از ناسزا به تازیان می باشد که ما از چاپ بیشتر آنها خودداری می کنیم ، پیدا کنیم . اگر بخواهیم تمام این نامه ها را چاپ کنیم باید هر ماه بیش از 20 تا 30 رویه را ویژه آنها بکنیم . بنابراین ما برای نمونه در هر شماره چندی از آنها را در نامه ماه می آوریم تا خوانندگان گرامی را که در بیرون از ایران زندگی می کنند ، از گوشه ای از جنبش نوینی که در آن کشور در جریان است آگاه نمائیم .

تهران
من هیچگاه احساس نکرده ام که یک مسلمانم . نیاکان خود را سرزنش میکنم که چرا در برابر زورگوئی اسلام پایداری نکردند و این دین را پزیرفتند . من سال گزشته ازدواج کردم ولی من و شوهرم نمیخواهیم این دین را ادامه بدهیم حتی نمیخواهیم که به نام هم ما را مسلمان بشناسند . همچنین نمیخواهم که بچه ام در زیر قوانین مسخره اسلامی بزرگ شود . من در تهران زندگی میکنم و تمام زندگیم عاشق زرتشت بوده ام . به کمک شما بسیار نیاز دارم .
( اصل این نامه به زبان انگلیسی آمده )
تاریخ رسید : 25 اردیبهشت
پاسخ : ما تا آنجا که بتوانیم برای ورود شما به آئین زرتشت یاری خواهیم رساند ولی به ما بگوئید چه کمک ویژه ای میتوانیم در این راه به شما بکنیم .
آرمان ما ياری رساندن به فرزانگانی مانند شماست.
بازگشت بزرگ آغاز شده و در درازای اين بازگشت ما با شما
خواهيم بود.
تهران
درود بر شما مدتهاست که احساس میکنم آیین زرتشت
همان گم شده فکری و هویتی من هست ولی مدتهاست که دو مطلب مرا بسیار آازرده خاطر میکند که از شما خواهش میکنم به این دو سوالی که میکنم پاسخ دهید 1ـ در کتاب نیچه در قسمتی از زبان زرتشت به مسئله تازیانه زدن به زن اشاره شده است بدون تردید این با سرشت آیین زرتشت همخوانی ندارد ولی چگونه هست که نیچه که شما از او به نیکی یاد کردید درباره زرتشت چنین گفته هست(بسیاری را من دیدم که شیفته آیین زرتشت شدند ولی بعد از خواندن کتاب نیچه از این آیین روی برگرداندند. 2 ـ اگر داریوش بزرگ تحت تعلیمات زرتشت بود مسئله چند همسری و صیغه اورا چگونه میشود توجیه کرد مخصوصا حرمسرای او را. خواهش میکنم به سوالات من پاسخ دهید زیرا این 2سوال مرا بسیار آازار میدهد
تاریخ رسید : 28 اردیبهشت
پاسخ : معمولاً برای دریافت درست اندیشه نیچه دانشجویان دانشگاهها در رشته فلسفه 4 سال را باید بگزرانند . تازه پس از این 4 سال روشن نیست که آیا آنها چیزی فهمیده اند یا نه . نیچه امروز در جهان غرب بزرگترین فیلسوف دوران نوین شناخته شده. چرا؟ برای اینکه او مسیحیتی را که به پیروانش میگفت شما همه گناهکارید، از گناهانی که هیچ گاه آنها انجام نداده بودند نجات داد و گفت « خدا مُرد » . یعنی خدایی که شما را گناهکار قلمداد کرده بود مرد و با مردن او گناهان شما هم بخشوده شد . او مسیحیتی را که پیروان خود را گله نامیده بود و میگفت شما نیاز به چوپان دارید درهم کوبید و مفهوم « ابر انسان » که 3000 سال پیش از او زرتشت آنرا « اشوان » یا « ارتوان » نامیده بود، به پیش کشید . هیچکس در غرب به خوبی نیچه اندیشه انقلابی زرتشت را درنیافته بود . او در نامه ای که به خواهر خود می نویسد می گوید که اگر من زرتشت را به عنوان سوشیان دوران خودمان گزینش کردم برای این است که او دروغ را در بالاترین رده گناهان گزاشت کاری را که در هیچ دین و آئین و مذهب نکرده اند .
( برای نمونه در اسلام گناه روسری سر نکردن و یا یک جام شراب خوردن خیلی بالا تر از دروغ گفتن و خرافات به خورد مردم دادن است ).
ولی شما دوست ارجمند برای شناخت زرتشت و آئین او باید پیش از هر چیز گاتها یا سروده های اهورائی زرتشت را بخوانید . در این صورت است که شما می توانید دست اول و بی واسطه با بزرگ آموزگار ، زرتشت آشنا شوید .
در مورد «حرمسرای» داریوش ، با اینکه هنوز روشن نیست که این نوشتار هایی که بیشتر به وسیله یونانی ها نوشته شده درست است یا نه ولی در شگفتیم که کارهای داریوش یا سایر شاهان چه ربطی با زرتشت و گاتهای او دارد . شما گاتها را بخوانید و اگر تضاد یا دوگانگی با خرد در آن پیدا کردید آن زمان می توانید انتقاد کنید و برای ما بنویسید تا ما هم در این راه پژوهش نمائیم .

اصفهان
درود بر ایران و ایرانی و هر که پاکزاد است
پس از خواندن پیشینه ایران آشکارا پی میبرید که تنها پدیده ویرانگر در سرزمین ایرانزمین،پدیده یورش تازیان به ایران است.شاید کسانی بگویند،ازاسکندر و مغولان ترکان نیز همین ددمنشی های تازیان سر زده،پس چرا فرزند ایرانزمین روی این پدیده که یورش تازیان است پافشاری میکند،پاسخ بسیار ساده است،اسکندر آمدو تاراج کرد و کشت و برد و پس از چند سال، دیگر جای پای یونانیان هم در ایرانزمین نماند،مغولان و ترکان و دیگران پس از نابودی ایران بدست تازیان برای یورش به ایران نیرو پیدا کردندو از همه که بگذریم،سخن گفتن از بازتاب یورش تازیان چاره درد ایرانزمین است،تا! زیان آمدند،پس از ددمنشی ها شان که از خوبیهای فرهنگشان و پیشینه مردمانشان بود، به نابودی فرهنگ و کیش و یافته های دانشمندان ایرانی پرداختند،آرامگاههای نیاکانمان را نابود ساختند و شاید باور نکنید،سخن گفتن به زبان پارسی را قدقن کردند،کار به آنجا رسید که هر چه دانشمند و بزرگمرد و پارسی را که گمان میبردند برای بازگشت به سربلندی ایرانیان تلاش می کند را میکشتند،که این ددمنشی ها پس از خودشان بدست تازیزادگانی که در ایران بودند و بدست پیشواهای کیش اسلام تا است،بزرگی رفت،پاکی ها رفتند،و تخم هر چه ناپاکی بود را در این سرزمین کاشتند که تا امروز ادامه یافته که تنها راه رودررویی با دشمنان بازگشت به فرهنگ پبشین و پاکمان است.
از جمهوری اسلامی می خواهیم که بیش از این ما را در جهان بی ارزش نکنند و دست از دوستی با کشورهای تازی نشین چون لبنان و سوریه و فلسطین بردازند و بدرد خودمان برسند،که هر که رامی خواهی بشناسی ،دوستانش را ببین که اند،این تازیان به خون ما تشنه اند بیش از این ما را فدای دشمنانمان نکنید
اگر بررسی و کارشناسی کنید در می یابید که اسلام هیچ سخن تازه ای ندارد،هر چه دارد،ما از پیش داشته ایم،من نمی خواهم اسلام را بی ارزش کنم ،من سخنم این است که ما برای دستیابی به بهشت تازیان چه چیزهای بزرگ و با ارزشی که از دست نداده ایم،ماهنوز و بیش از پیش چوب این فرهنگ بزور پذیرفته را میخوریم،هزارو چند صد سال بیچارگی ایرانیان کم است؟هزارو چند صد سال ترور ایرانیان در سرزمینشان بدست تازیان کم است؟ماخواهان سربلندی ایران و ایرانی هستیم،دانش و دانشمندانی که تازیان با نام فرهنگ اسلامی از آن یاد میکنند همه از ایرانیان بوده و بیشتر این دانشمندان ایرانی اند،دوستان بیدار باشید و برای بازگشت به سربلندی چنین کنید که فرزند کورش بزرگ آریایی زرتشتی به شما رهنمون میکند.
تا میتوانید از بکار گیری وازه های تازی در نوشتن دید گاههایتان خودداری کنید.(پارسی بنویسید).
تا میتوانید پارسی سخن بگویید،من در شگفتم که چرا آنان که خود را اندیشمند میدانند برای بزرگ نمودن سخنان خود،از وازگان تازی بهره می گیرند که بزرگتر و اندیشمند تر نشان داده شوند.(پارسی سخن بگویید).
بر فرزندانتان نام نیک ایرانی بگذارید و فرهنگمان را از نامهای تازیان پاکسازی کنید .
برای فرزندانتان از ایران و ایرانی بگویید و فرهنگ شاهنامه خوانی را در خانه هایتان پیاده کنید.
پیشواهای فرزندانتان را از ایرانیان پاکزاد برگزینید و یاد بزرگان را زنده نگهدارید.
تازی زدادگان می خواهند سیزده فروردین را روز کار کنند و این روز بزرگ را با باز مانده های فرهنگ بزرگمان آرام آرام نابود کنند،دوستان زادروز ها و جشن های تازیان بیشتر در خور فراموشی اند تا فرهنگ هفت هزار ساله ایران ،فریاد زنید و بیش از این سکوت نکنید که مردانگیمان در پرده تاریکی فرو نرود.(بی کس میهن،تنها میهن و بی یاور میهن با گردهمایی و ساختن گروهها همدیگر را زیر چتر خود ببرید که یکدست صدا ندارد.
فرزند ایرانزمین گروهی را با نام ایران پاک گرد هم آورده که این گروه، برای یاری به ایران و ایرانی و پرداختن به کارهایی که از نابودی ایران جلو گیری کند و سر بلندی از دست رفته را باز ستاند ترسی ندارد .، گروه ایران پاک سربدار میپذیردکه برای آگاهی بیشتر بزودی سایتی با همین نام راه اندازی میشود.
ما از جمهوری اسلامی می خواهیم که،بگذارند بیاد ایران کهن و برای ایران آتشکده پارس را روشن کنیم تا کمی از دردهایمان کاسته شود که تنها راه رودررویی با دشمنان بازگشت به فرهنگ پبشین و پاکمان است..
از جمهوری اسلامی می خواهیم که بیش از این ما را در جهان بی ارزش نکنند و دست از دوستی با کشورهای تازی نشین چون لبنان و سوریه و فلسطین بردازند و بدرد خودمان برسند،که هر که رامی خواهی بشناسی ،دوستانش را ببین که اند،این تازیان به خون ما تشنه اند بیش از این ما را فدای دشمنانمان نکنید
پیروز و سر بلند باشید.
فرزند کورش بزرگ ایرانی آریایی زرتشتی.
بدرود
تاریخ رسید : 20 اردیبهشت

شيراز
درباره چگونگی ورود به دین زرتشتی و شرایط آن مطالبی می خواهم. با تشکر مرا راهنمائی کنيد و مرا از دين تازيان نجات دهيد.
تاریخ رسید : 15 اردیبهشت
پاسخ: بزودی آنرا روی سايت خواهيم گزاشت.
کرمان
با درود فراوان به شما ، من و عده زیادی از دوستانم دوست داریم به دین پر مهر زرتشتی بیاییم لطفاً راهنمائیمان کنید که چه کار کنیم و از کجا شروع کنیم .
تاریخ رسید :17 اردیبهشت

شيراز
سلام آقای دکتر خزاعی ، من پسری از ایران هستم و من میخواهم درباره گاتها بنویسم من میخواهم مانند عقیده شما درباره گاتها بنویسم اگر مرا راهنمائی کنید سپاسگزارم . امیدوارم شما را در ایران ببینم.
تاریخ رسید :12 اردیبهشت

بلژيک
من پول ندارم اما به زرتشت اعتقاد دارم .
پاسخ: بدون پول هم ميتوانيد وارد آئين زرتشت شويد.
اهواز
درباره ورود به دین زرتشت اطلاعاتی میخواستم ، ممنون .

 

تهران
سلام میخواستم درباره زرتشت بدونم و به آیین مقدس وارد شوم . راهنمائیم کنید ممنونم .
هلند
استاد ارجمند جناب پردیس ،
با گرمترین درود ها ، بی نهایت من را خوشحال کردید که با این مشغله های فراوان به من ایمیل فرستادید ، میدانم ابتدای سال است و شما خیلی برنامه دارید که انجام دهید . ابتدا چند پرسش :
1ـ مراسم رسمی برای ورود به آئین زرتشت چند بار در سال و کجاها برگزار میشود؟ ( مثلاً پاریس، لندن ، بروکسل ) دیگر اینکه 2 آوریل امکانش برای من نیست که بیایم و ترجیح میدهم هر دو نشست را در یک روز بگزرانم که یک بار به بروکسل بیایم ، از این روی در ماه ژوئن ، اگر نشست باشد و هر دو در یک روز باشد برای من هم راحت تر است . کاش راه اینقدر دور نبود وگر نه من که آرزو مند دیدارتان هستم . به هر روی من از الان آمادگی خودم را برای جلسه در ماه ژوئن به شما اطمینان میدهم . من بی نهایت از توجه و علاقه شما سپاسگزاری میکنم . امیدوارم محبتهای شما را بتوانیم جبران کنیم . من تا هر زمان که شما بفرمائید منتظر رونوشت گاتها هستم .
تاریخ رسید : 1 اردیبهشت
پاسخ: به اميد ديدار و سپاس از مهر شما. مراسم سدره پوشی در کانون در روز يکم جولای 2006
در مکان کانون از ساعت 3 پس از نيمروز انجام خواهی گرفت. به بيانيه روی سايت نگاه کنيد.
آلمان
با درود ، پرسشی داشتم در مورد فرستادن وجه هموندی ، میتوانم آنرا با پست و در پاکت بفرستم ؟
با سپاس و بدرود .
پاسخ: بله ميتوانيد با پست بفرستيد.
المان
من میخواستم ببینم چطور می شود یک نسخه از اوستا را داشته باشم . ممنون ، پاینده ایران و زرتشت .
پاسخ. بزودی اخرين ترجمه گاتهای مقدس يا سروده های اهورائی زرتشت از زيرچاپ خارج خواهد شد. شما را آگاه خواهيم نمود

You are here: