European Centre for Zoroastrian Studies

  • Plein écran
  • Ecran large
  • Ecran étroit
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print

نامه ای از یک بانوی جوان به جوانانان دیگر

از پوپک با وفا


دوستان ارجمند ، هم میهنان گرانقدر ، جوانان عزیز ،
با درودهای بیکران به همه شما دوستداران ایران زمین
پسندیده دیدم مطلبی را با شما در میان بگزارم که سالهاست گریبان گیر جوانان و ایرانیان است.
تمام آنچه خواهید خواند مربوط به درمان درد مشترکی است که بیش از بیست سال است که جان همه ما را به لب رسانده .
در دنیای امروز ، در ایران امروز، در سرزمین اهورائی زرتشت پاک، جوانان غم زده ایران زمین به سوی جایگاه هایی روان هستند که بلکه کمی از سردر گمی ها و درد هایشان را پاسخگو باشد.
در این روزگار همه جوانان با غم زدگی ، بطالت ، پوچی ، بی هویتی ، شکست ، افسردگی ، تنهائی ، دین زدگی ، دروغ ، عدم اطمینان ، نداشتن دوست خوب ، انواع اعتیاد از مواد مخدر تا موزیکهای نا هنجار غربی و جز اینها دست به گریبان هستند.
من خود به عنوان یکی از این جوانان برای حل مشکل خود و درد بی درمانی که سالهاست آزارم می دهد تلاش کردم و نهایتاً به راه حلی رسیدم که شاید اغلب شما رفته باشید.
کلاس های خود شناسی، ارتباط با ضمیر درون ، ارتباط با خود و Love & Romance ، NLP ، شاهراه های عصبی کلامی ، کلاسهای عرفان و موسیقی درمانی و هزاران چیز دیگر که در اینجا آوردنش بی حوصلگی و گیجی می آورد ، راه گشای جوانان امروز شده .
هر چند همه میدانیم موقتی است . پول زیادی بابت آن پرداخت می کنیم . جالب اینکه ریشه اصلی این کلاس ها و تمام متدهای درمانی و راه گشا تقریباً همه « غربی » و بعضاً « آمریکایی » هستند. خصوصاً ارتباط با خود Love & Romance
اما اگر تو دوست عزیز ، امروز که نوشتار مرا می خوانی کمی اندیشه کنی کلید همه آنها را به تو خواهم داد. من خود از این کلاس ها بسیار رفته ام . و همیشه این فکر در ذهنم بود که چگونه این اروپائی ها با این تمدن کوتاه و بعضاً گرته برداری شده از ایران زمین اینقدر مسلط به آیین هایی هستند ، که امروزه کلاس های خود درمانی ، درون گرائی ، خود شناسی و جز اینها ارائه میدهند و فراوان کتابهای از این دست چاپ می کنند.
هر روزه هزاران هزار به خوانندگان آنها و اعضای کلاسهای آنها افزوده میشود. اما من بعنوان یک جوان ایرانی که این مسیر را طی کرده امروز برایتان شواهدی آورده ام که امیدوارم شما را نیز به اندیشه فرو برد:
ما برای چه به این کلاسها می رویم و این کتابها را می خوانیم ، بدیهی است که هر کس دلیل مربوط به خود را دارد، اما در مورد مشکلات و دردهای مشترکی که ما در جامعه امروز داریم چند مورد مشترک دلیل است :
یکی آنکه همه به دنبال شادی می گردیم ،
دیگر آنکه همه از موضوعات اسلامی و دینی خسته و زده شده ایم ،
بعد از آن زیبایی و جزابیت این کلاسها و کتابها بسیار مو ثر و فریبنده است.
پس از آن ارتباطی درونی و الهی و منحصر به فرد به ما پیشنهاد می کند که اسلامی نیست .
اما من جستجو کرده ام و برایتان می گویم که :
هر آنچه در کتابهاشان می نویسند و هر آنچه در کلاس هایشان درس می دهند برای :
1= یکی شدن با نیروی کائنات
2=خوشبخت کردن زمین
3= هماهنگی با راستی ، صداقت و خوبی
4= اندیشه به اینکه همه چیز از خود ما و در خود ماست
5= فرمان روای درون خود باشید
6= گوش به ندای درون خود بدهید
7= با خویش و گیاهان و حیوانات مهربان باشید
8= از درون خود آرامش و هماهنگی بخواهید
9= در درون خود هماهنگ با نیرو و جریان کائنات شوید
10= با موسقیهای جهان هستی خود را هم آهنگ کنید
11= همیشه عاشقانه و با عشق حرکت کنید
12= عشق به شما پویایی میدهد
13= چگونه یک زندگی خوشبخت را پایه ریزی کنید

و در نهایت هر کلاس در آخر درس همه دست در دست هم با یک موسیقی خاص انرژی های مثبت خودشان را با عشق و شادی تقسیم و تقدیم می کنند به یکدیگر و جهان هستی .
من امروز می نگرم ، که چگونه « سالها دل طلب جام جم از ما میکرد آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد»
و هر آنچه آنها از ما به عاریت گرفته اند در بازارهای ما به خود ما می فروشند و ما بی آنکه بنگریم و بیندیشیم بنده آنچه میشویم که هزاران سال پیش اجداد و نیاکان ما صاحبان اصلی آن بودند.
دوستان من تمام آنچه در بالا از 1 تا 13 برایتان شمردم گوشه ها و شاید اصل مطالبی است که از تمام این کتابها و کلاس ها در می آید .
حیرت انگیز است که اگر بدانید که این 13 مورد اصلی که هزاران هزار پول بابت آن پرداخت کرده و می کنیم ،
« تنها سرود یکم ( یسنا 28 ) کتاب گاتها » است
غیر قابل باور است ، برای من هم حیرت انگیز بود ، فقط سرود یکم گاتها تمام آنچه را این گونه کلاس ها ارائه می دهند در خوددارد.
کوتاه سخن خواستم دمی با من هم نفس شوی و خود اندیشه و گزینش کنی.
آنچه را که هزاران سال پیش زرتشت اسپنتمان در سروده های خود آورد و امروز غربی ها به نهایت دقت و زیرکی گرته برداشته و به ما که صاحبان اصلی آن هستیم « راز خوشبخت زیستن » ، « شادی » ، « عشق » و هماهنگی با موسقی جهان هستی « می فروشند»
برخیز تا یکسو نهیم این دلق ازرق فام را
بیائید امروز که اندیشمندان و رادمردانی برخاسته اند و پرچم سترگ ایران زمین را با پژوهش و جستار در تاریخ و فرهنگ و آیین ایران به اهتزاز در آورده اند ، ما نیز قدمی برداریم.
هم میهن ، سروده های اهورائی زرتشت سپنتمان برای امروز و فردا و آینده و همیشه ما و فرزندان ما کافی است.
به امید آن روز که هر یک از ما با یک کتاب ارزشمند « گاتها سروده های اهورائی زرتشت » پاسخگوی نیاز جوامع عقب مانده و بی فرهنگ باشیم. نه آنکه فرهنگ و خوشبختی و شادی بفروشیم که در قاموس کوروش زادگان و جمشید پوران نیست بلکه آنچه داریم سینه به سینه و دست به دست به فرزندان و هم کیشان . دیگر ملت ها بدهیم تا معنای منشور واقعی کوروش بزرگ باشیم که تمدن ایرانی را به همه جا صادر کرد، و پایه های اندیشه پاک اهورائی زرتشت را آن قدر قوی و مستحکم کنیم که دیگر عرب زادگانی از دیار وحشت و خون یارای بر انداختن آن را نداشته باشند.
به انتظار آن روز که گاتها سروده های اهورائی زرتشت بخش اصلی و قاموس زندگی همه ایرانیان و ایران دوستان باشد.
دست از طلب ندارم تا کام من برآید یا جان رسد به جانان یا جان زتن بر آید

 

You are here: