European Centre for Zoroastrian Studies

  • Plein écran
  • Ecran large
  • Ecran étroit
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
E-mail Print

ايرانيان ميخواهند زرتشتی شوند: مشتی از خروار نامه های رسيده

کانون هر هفته ميان 100 تا 150 نامه و ای ميل وفکس دريافت ميکند که به همگی پاسخ ميدهد. برای آشنائی خوانندگان « نامه ماه» به درون مايه اين نامه ها و تحول انديشه ای در ايران و دشواری ما برای پاسخ به آنها در اين شماره کوتاه شده بخشی از نامه هائی که در ده روز گزشته به ما رسيده ، البته با حذف نام و نشانی، چاپ ميکنيم.


هر روز 3 تا 4 ساعت زمان ما برای پاسخ به اين نامه ها گزاشته ميشود.
با شگفتی و خشنودی ميبنيم که از شش يا هفت ماه پيش ايرانيان درون مرزی انديشه های خود را همراه با نام و نشانی و حتی شماره تلفن برای ما ميفرستند و اين خود جای بسی اميدواری است.

********
تبريز
•جناب دبير محترم کانون اروپائی زرتشتيان، با درود به شما و همکاران شما
من و همسرم و سه فرزندانمان با مشورت يکديگر ميخواهيم به آئين مقدس زرتشت وارد شويم. خواهش ميکنيم جائی يا شخص معتبری را برای انجام اين کار به ما معرفی کنيد. ما اهل تبريز هستيم ولی برای انجام اينکار به هر نقطه از ايران که باشد ميتوانيم برويم.
با احترام......... تاريخ رسيد 12/11/2005

مسجد سليمان
•درود بر زرتشت وایین اسمانیش. ایا کسی در اهوازاست که دعای جشن سدره پوشی را بخواند . من این لباس سدره پوشی را از کجاتهیه کنم راهنمایی کنید .درضمن من مسجد سلیمانی هستم نه عرب وحشی تاريخ رسيد 24/10/2005

تهران
• با درود و سلام
ما گروهی سی و دو نفره هستيم که در تهران زندگی ميکنيم . به دين زرتشت خيلی علاقه داريم و از دين اسلام هم بيزاريم و تمام جشن و عيد های زرتشتی را ميان خودمان اجرا ميکنيم. با مقاله های شما در اينترنت آشنا شديم و خيلی بدلمان نشست. آيا ميتوانيم برای اطلاعات بيشتری با شما در تماس باشيم؟ سپاسگزاريم. تاريخ رسيد 28/10/2005

شيراز
• جناب آقای سر دبير
اسم من ........است. و در شهر شيراز زندگی ميکنم و ميخواهم به دين اجدادی يعنی به آئين پاک زرتشت آسمانی مشرف شوم. چه مراسمی را بايد اجرا بکنم و به کجا برای اين کار بروم. به من کمک کنيد. شيراز.................. تاريخ رسيد 5/10/2005

تهران
آقای دکتر
شما که اينقدر مقاله در باره زرتشت می نويسيد و روشنگرائی ميکنيد و مردم را به آئين زرتشت دعوت ميکنيد چرا به اين همه مردمی که در ايران عاشقانه ميخواهند زرتشتی شوند جائی را در ايران معرفی نميکنيد که مراسم را انجام دهند تاريخ رسيد 27/10/2005 تهران

مشهد
ما و بچه هامون و ديگر بستگانمون به کل ميخواهيم زردشتی بشيم به ما بگيد چکار کنيم وبه کی روجوع کنيم. هر نوع مخارجی هم متقبل ميشويم. اهورا مزدا طول عمر بشما بدهد
تاريخ رسيد 6/11/2005 مشهد

شيراز
کانون محترم زرتشيان در اروپا
لطفاً جواب فوری بما بدهيد.
ما که اسماً مسلمان هستيم ولی رسماً ميخواهيم زرتشتی بشويم چکار بايد بکنيم . بکجا بايد روجو ع کنيم . لطفاً ما را راهنمائی کنيد و ما را از سر در گمی نجات دهيد.
( امضا سه نفر) ............. ............. .............. تاريخ رسيد 27/10/2005

کرمان
من خانمی هستم اهل کرمان. مدت زيادی است که پس از مطالعه و برسی زياد تصميم گرفته ام به آئين مقدس زرتشت وارد شوم . شوهرم و دو دخترمان هم که در اول دو دل بودند ميخواهند همينکار را بکنند. يکماه ونيم پيش به انجمن زرتشتيها در اين شهر رفتم و تصميم خودم را به اطلاع يکی از مسئولين انجمن رساندم و تقاضا کردم که برای اينکار به ما کمک کنند. او بمن گفت که انجمن کرمان نميتواند در اين مورد به ما بکند و به من صريحاً گفت غدغن است. بوسيله اينتر نت با انجمن شما در اروپا آشنا شدم و نوشته های پر بار و اميدوار کننده آنرا خواندم. آيا شما ميتوانيد در اين باره به ما کمک کنيد؟ ………………… تاريخ رسيد 7/11/2005


* پاسخ زير از سوی کانون به يکايک 388 نامه ای که با متنی مانند
شش نامه بالا در 5 ماه گزشته به ما رسيده فرستاده شده:
با توجه به چيرگی وتسلط دو باره دين و فرهنگ عرب در ايران و نبودن آزادی
برای بازگشت به آئين و فرهنگ ايرانی ، هم ميهنانی مانند شما که نور خرد در انديشه و دلشان تابيده کوشش کنيد که:
1ــ اين آتش مقدس را در دل خود فروزان نگه داريد و همچون حافظ در زمان خود، که در
شرايط شما بود ،رفتار کنيد که ميگفت:
« از آن بدير مغانم عزيز ميدارند که آتشی که نميرد هميشه در دل ماست»
2ــ خانه کسی که دلش به فروغ اهورا مزدا روشن شده باشد نيايشگاه خردگرايان يا« دير مغان» هم انديشان او خواهد بود. پس اطاقی را در خانه خود که در آن شمعی يا آتشدانی فروزان باشد برای گفتکو و درون انديشی و بر گزاری جشن ها با هم انديشان خود در نظر بگيريد.
3 ــ پيوند و تماس خود را با ما نگه داريد و پرسشهای خود را برای ما بنويسيد تا زمان آزادی فرا رسد و بنا به گفته « گاتها ، سروده چهارم بند يازدهم»
و در آن زمان:
«و هر کس به هر باوری را که دارد
هر آن کيش را خود پسندد گزيند»
( گاتها)

تهران
درود!
نام من .......است. اگر بخواهیم از داخل ایران هموند کانون شما شویم چه باید بکنیم؟ ما 15 نفريم. منتظر هر چه زودتر پاسخ شما هستيم.
تاريخ رسيد 8/11/2005
پاسخ:فرم هموندی را روی سايت پر کرده ، آنرا امضا کنيد برایماآنرافکس کنيد . ما ترتيب آنرا خواهيم داد .

کرج
دروود بر شما که با رهنمودهایتان هممیهنانمان را اگاه میسازید وراه را برای بازگشت به آئين پاک نياکان هموار ميکنيد. با شد که روزی فروغ زرتشت ايران را روشن کند.
تاريخ رسيد 22/10/2005 ............کرج
پاسخ:سپاسگزاريم

تهران
من در شهر تهران مغازه طلا فروشی دارم . از شيش هفت ماه پيش فروش گردن بند با نقش فروهر بطور بی سابقه ای زياد شده و من هفته ای هفتاد تا هشتاد گردن بند با اين نقش ميفروشم. مشتری ها مرتب از من ميپرسند معنی نقش فروهر را برايشان توضيح دهم. لطفا هر چه زودتر معنی اين نقش را برايم ای ميل کنيد تا آنرا چاپ کرده و در دسترس همگان قرار دهم . متشکرم تهران تاريخ رسيد 29/10/2005
پاسخ:در پيوست اين نامه آگاهی های لازم را در باره نقش فروهر بخوانيد. پيروز باشيد.

شيراز
ما ديگر از دين تحميلی اسلام خسته و عاجز شده ايم و منتظر زرتشت آسمانی خودمان هستيم. بيائيد ما را نجات بدهيد. درود بر همگی شما. تاريخ رسيد 30/10/2005 پاسخ: زرتشت در راه است. آتش درونی را در خود زنده نگاه داريد و با ما در تماس باشيد .

تهران
مقاله های موبد جهانگير گشتاسب اشيدری در ماه نامه کانون زرتشتيان اروپا با اينکه خيلی آموزنده هستند ولی در مقام موبدی ايشان خوب است بيشتر رهنمود های عملی مثل مراسم سدره پوشی و نيايشها و طرز ورود به آئين زرتشت بدهند که اينهمه جوان در همين شهر تهران که ميخواهند زرتشتی بشوند سر در گم نمانند و بدونند بايد چکار کنند. تهران
تار يخ رسيد 15/11/2005
پاسخ: در خواست شما را به آگاهی ايشان خواهيم رساند.

سنندج
•هر چه زودتر اين مملکت را به نور زرتشت روشن کنيد. منتظريم.
تاريخ رسيد 7/11/2005
پاسخ: دوست ارجمند، بهتر است به جای «روشن کنيد» بنويسيد «روشن کنيم» چون اينکار با ياری همگی و گزينش آزاد همگانی انجام خواهد گرفت .

تهران
•هم ميهنان گرامی کانون اروپائی زرتشتيان :
درودبرشماوبرهمه ی کسانی که در انديشه ی زاوری(خدمت)به ميهن ومردم می باشند . من ازراه سايت شمابا انديشه هايتان آشناشده وآنهاراباانديشه های خودبسيارنزديک ديده ام. به باورمن هم برای پيشرفت ميهن وسربلندی آن بايستی به فرهنگ گذشته ی ميهن و آئين زرتشت پاک بازگرديم. . اين آيين باستانی نياکان ماکه شعارهای پاک واهورايي «پندارنيک گفتارنيک کردارنيک » رادارد بيش ازآيين های ديگرنظرمراجلب کرده ولی درمطالعه وبررسی پرسشهايي برايم پيداشده است . درکتاب هاوسايت های اينترنتی پيروان دينهای ديگرخرده گيری هايي نسبت به آيين زرتشت خوانده ام که برای برخی پاسخی قانع کننده ورسا پيدانکرده ام. از جمله:
1 - آيا نوشته هائی که درسايت «جامعه اهل سنت ايران» درباره ی ادرارگاو وزن دشتانی ازکتاب «ونديداد» بازگوشده درست است ؟ آيا زرتشتيان کنونی اينها رافرمان خدادانسته واز آنها پيروی می کنند؟ اگراکنون چنين نيست آيا درايران باستان زردشتيان اين باور راداشته اند؟
2- با انکه ميدا نيم تازيان به روش های گوناگون مانندکشتارو غارت و گرفتن جزيه ايرانيان را واداربه پذيرش دين خودشان اسلام کردند ، بنظرشماعلت اينکه ايرانيان نيرومند آن زمان اينگونه آيين خودرارهاکردندچيست؟ با اينکه باز ميدانيم که وجودجامعه ی زرتشتي درايران خود نشان می دهد که ماندگاری برآيين زرتشت غيرممکن نبوده است واگرايرانيان آيين ديرين خودرادوست داشتندوبه آن صددرصدباورداشتند
می توانستنددرآيين خودبمانند (البته باپذيرش دشواری هايي که اينکاربرايشان داشت). چشم براه پاسختان به اميدسربلندی ايران وايرانی، بدرود تاريخ رسيد 10/10/2005
پاسخ : دوست ارجمند، ما از 25 سال پيش تا امروز همه جا نوشته و همه جا گفته ايم که کتابهائی نظير ونديداد پيوندی به زرتشت و آئين او که بر پايه خرد کامل پی ريزی شده ندارد. گا ه گاهی دشمنان فريبکار برای خورد کردن اين آئين مقدس جمله هائی از آنرا به جلو ميکشند. اين کتاب بيشتر در باره پزشکی آن زمان نوشته شده و در آئين ما هر دانشی و در مجموع همه چيز در جهان هستی در حال پيشرفت و تکامل است. آئين زرتشت بر خلاف آئين های سامی آئينی است ديناميک که در آن همه چيز در پيشرفت و جنب و جوش است.
اگر خرده آی در چيزی پيدا شد، اين بر انسانهاست ( که در آئين زرتشت همکار و دوست اهورا مزدا هستند) آنرا درست يا بهتر کنند.
از سوئی ديگر، ما شگفت زده شديم که کسی مانند شما که پارسی را به اين شيوائی مينويسيد و پژوهشگری تيزبين هستيد برای آگاهی در باره آئين زرتشت به سايت « جبهه سنی ها» ميرويد ! درست مانند اينکه کسی برای آگاهای در باره سنی ها به سايت های آئين زرتشت برود !
پيروز و سربلند باشيد

سنندج
هر چه زودتر اين مملکت را به نور زرتشت روشن کنيد. مردم منتظرند. تاريخ رسيد 7/11/2005
پاسخ: دوست ارجمند، بهتر است به جای «روشن کنيد» بنويسيد «روشن کنيم» چون اينکار بزرگ با ياری همگی و گزينش آزاد همگانی انجام خواهد گرفت .

تهران
مقاله شما را (ميليون ها زرتشتی در جهان.....) خوندم. زرتشت دین خوبی است ولی هر انسانی که خوب هستش قرار نیست که زرتشتی باشه چون خداست که خوبی و هر چیزی که روی زمین وجود داره رو به وجود آورده پس کسی که در راه رضای خدا خوب باشه خدایی هستش نه زرتشی تاريخ رسيد 29/10/2005

پاسخ: دوست گرامی، خدا در همه دين وآئين ها يکسان نيست و در هر کدام صفات ويژه خود را دارد. مثلاً خدای زرتشت انسان را دوست و همکار خود ميخواند ولی خدای اسلام انسان را عبد و برده خود ميشمارد. خدای زرتشت انسانها را نظارت و قضاوت نميکند تا آنها را به بهشت يا دوزخ بفرستد، بلکه هرکس پاداش خود را در کردار خود ميگيرد. خدای زرتشت زمين را آفريده تا مردمان و جانوران و گيا هان در آن خوشبخت زندگی کرده و شکوفا شوند. و سپس در شادمانی به اهورا مزدا برسند.
ما ميدانيم که شما با کمی پژوهش ميتوانيد ده ها فرق ديگر ميان اهورا مزدا و الئه پيدا کنيد. شاد و پيروز باشيد

با سلام
من یک مسلمان هستم و با اينکه خيلی به زرتشت علاقه دارم ولی متاسفانه اطلاعات کمی از آئین زرتشتی دارم. در مورد مطلب دکتر خزائی « کشتار واژه های پارسی.........، واقعا راهی برای رهائی از این تعلق و اسارت بدست عربها میبینید؟ ما علاوه بر از دست دادن آئین، فرهنگ و انسانیتی که زرتشت به ما عطا کرد و نشانه دوستی و سازش جوئی ما با جهان بود که با آن افتخار میکردیم، دیگر زبان خود را نیز از دست داده و در همه چیز دست به دامن عربهائی شده ایم که در این برهه از زمان هم چیزی برای ارائه ندارند.
به امید روز رهائی از این بند و بازگشت به آئين راستی
با سپاس........ تاريخ رسيد 29/10 2005
پاسخ : ما هم با شما هم نوا و هم انديشه هستيم. به اميد آنروز که نزديک است.

شيراز
سروران گرامی کانون اروپائی آموزش آئين زرتشت
در بحثی در خانه يکی از دوستان در شيراز يکی از اين ريشو ها به ما گفت شما که مسلمان بدنيا آمده ايد چرا اينهمه از اين دين بد گوئی ميکنيد . ما هم گفتيم حالا که عقل در سر ما آمده ميخواهيم زرتشتی بشويم و زرتشتی بميريم.
آقای دبيرکانون اروپائی زرتشتيان خواهش ميکنيم برای عضويت در کانون و ورود رسمی به دين زرتشت ما را کمک کنيد.

از شيراز........... .............. تاريخ رسيد 3/11/2005

پاسخ : فرم هموندی را در سايت پر کرده و برای ما بفرستيدبه شما تماس خواهيم گرفت. پيروز باشيد.

رشت
سلام
من از ايران و رشت هستم متولد 10 بهمن و جشن سده هستم از ديدن عکسهای جشن سده شما لذت بردم و مايل هستم بيشتر با اين مرکز آشنا شوم . موفق باشيد
تاريخ رسيد 24/10/2005
پاسخ : سپاسگزاريم

هلند
با عرض سلام و احترام
من ........... هستم و مدت 5سال است كه از ايران مهاجرت كرده و ساكن اروپا هستم.شايد يكي از دلايل من براي هجرت به عنوان يك اجبارا مسلمان زاده,مسائل اعتقادي من در ايران بود. اما الان ميخواهم با گوش دادن به نداي قلبم اعتقادم را زندگي كنم.من فقط زرتشت را كمي ميشناسم
و اطلاعاتي كه در سايت هاي اينترنتي خوانده ام. من هيچ كتاب و جزوه اي در ايران بدست نياوردم كه بتوانم بخوانم. شرمنده كه ايران سرزمين زرتشت است و ابراز علاقه و اعتقاد به او جز بر اقليت هاي زرتشتي ممنوع است و شايد خطرناك. من فقط ميخواهم دست شما را به گرمي بفشارم و از شما در اغاز و ادامه اين راه گرانبها همدلي و همفكري بطلبم.من ميخواهم با مطالعه شخصي خودم شروع كنم.از سايت شماا همه چيز را خوانده ام . منتظر پاسخ و راهنمائی شما هستم و پيشاپيش سپاسگذارم.
ارادتمند .............. تاريخ رسيد I/11/2005
پاسخ : با درود. نامه برايتان بوسيله پست فرستاده شد.

بلژيک
ما که داخل کمپ پناهندگی هستیم و هفته ای 7 یورو میگیریم چطور میتوانیم برای عزویت در کانون اروپائی زرتشتیان 30 یورو بدهیم.
تاريخ رسيد 10/11/2005
پاسخ : به دفتر کانون تماس بگيريد تا در اين باره گفتگو
کنيم .

بلژيک
نام من..... تلفن من....... است در مورد مبلغ هموندی تا کی فرصت دارم توضیح بیشتری بدهید لطفاً تاريخ رسيد 9/11/2005
پاسخ : تا يکهفته پس از پر کردن فرم هموندی ولی به دفتر کانون تماس بگيريد تا در اين باره گفتگو کنيم

بلژيک
خواهش میکنم برای زرتشتی شدن به من کمک کنید چون من اسماً مسلمان هستم ولی خیلی وقت است که به این نتیجه رسیدم که نیستم تاريخ رسيد 9/11/2005
پاسخ : به دفتر کانون تماس بگيريد تا در اين باره گفتگو کنيم .

 

You are here: